Атопічний дерматит: особливості захворювання та правила догляду за шкірою

За останні 30 років захворюваність на атопічний дерматит збільшилася у 2-3 рази. Беручи до уваги актуальність та серйозність проблеми, спеціалісти Lytvynenko Clinic розкажуть про неї читачам нашого блогу більш детально. Почнемо з особливостей атопічного дерматиту, його причин, проявів та правил догляду за атопічною шкірою.

Атопічний дерматит (АтД) - хронічне запальне рецидивуюче захворювання шкіри, характерне як для дітей, так і для дорослих. Хвороба зустрічається у 10% населення світу. Основний прояв атопічного дерматиту - постійна пересушеність шкіри обличчя та/або тіла, її свербіння та подразнення. 

Існує дві стадії захворювання:

  • Гостра («спалах»).

  • Неактивна («перерва»).

Чому виникає атопічний дерматит

Головна причина появи захворювання - генетична схильність. Якщо обоє батьків мають атопічний дерматит, то дитина успадкує це захворювання у 60-80% випадків. Поговоримо про чинники та фактори розвитку АтД більш детально.

Існує чотири патогенетичні чинники атопічного дерматиту:

1. Вроджена недостатність філагріну в епідермісі (ключовий білок, який перешкоджає втраті води); нестача природних зволожуючих факторів (ПЗФ),таких як амінокислоти.

2️. Порушення епідермального ліпідного обміну (цераміди, холестерин і вільні жирні кислоти) та порушення формування ліпідного бар'єру. Це призводить до сухості шкіри з порушеною бар'єрною функцією. В цьому випадку шкіра стає відкритою для інфекцій.

3. Ріст бактерій (золотистий стафілокок) і секреція супер-антигенів.

4️. Фактори середовища, такі як подразники, алергени, забруднення.

Як проявляється захворювання

Суха і подразнена шкіра призводить до запалення і свербіння. Постійне свербіння може призвести до постійного розчухування. Воно пошкоджує шкірний бар'єр, що сприяє розвитку вологого середовища для поділу бактерій. А це, в свою чергу, викликає подразнення і подальше свербіння й запалення. Так цикл атопічної шкіри замикається.

Немовлята та маленькі діти найбільш схильні до АтД. У них найчастіше уражається обличчя, але з віком висип може поширитися по іншим ділянкам тіла. Поза тим атопічний дерматит на обличчі може виникати у людей різного віку і проявлятися у вигляді сухих, лущених плям на шкірі голови, лобі, навколо очей і за вухами. Висипи також можуть бути на щоках, зокрема у дітей.

Важливо! Атопічний дерматит потребує своєчасного лікування. Це допоможе швидко домогтися зворотного розвитку шкірних висипів та досягнення тривалої ремісії.

Правила догляду за шкірою при атопічному дерматиті

Дорослі та діти, які зіштовхнулися з цією хворобою, мають притримуватися спеціальних правил догляду за ураженою шкірою, з якими ми познайомимо Вас нижче.

1️. Правильно очищайте шкіру

Зазвичай засоби для очищення шкіри мають лужний pH > 7.0, тому руйнують водно-жирову мантію шкіри, що може посилити сухість шкіри, зменшити товщину захисного рогового шару та викликати загострення атопічного дерматиту. Віддавайте перевагу милу або гелю, що не містить мила, із слабкокислим pH (5,5).

2️. Щоденно приймайте водні процедури

Незалежно від віку, люди з АтД мають щоденно приймати ванну або душ протягом 15-30 хвилин для очищення, зволоження шкіри, запобігання її інфікування, покращення проникнення лікувальних та лікувально-косметичних засобів. Вода для купання має бути не гарячою (37-38°С). Найкраще для прийому процедур підходить фільтрована вода або вода без хлору, яку можна отримати шляхом відстоювання.

3️. Не використовуйте мочалки та жорсткі рушники.

Хворим не можна користуватися мочалками та розтирати шкіру. Після прийому ванни кожу промокають, а не витирають насухо, за допомогою бавовняного рушника. Щоб не припустити випаровування, пом’якшувальні та зволожуючі лікувально-косметичні засоби наносять ще на вологу шкіру.

4️. Будьте обережні з хлорованою водою і басейнами.

Шкіра людей з АтД більш чутлива до дії остаточного хлору. Посилення сухості та загострення хвороби можуть бути пов’язані з хлором за іншими хімічними речовинами. Тому одразу після купання у басейнах з хімічно обробленою водою треба промити шкіру за допомогою м’яких очищувальних засобів.

5. При появі відчуття стягнутості шкіри необхідно повторно наносити зволожуючі засоби протягом дня. Один з доступних варіантів - термальна вода у вигляді спрею.

6. Використовуйте професійні зволожуючі засоби, розроблені спеціально для атопічної шкіри.

Пам’ятайте! Засоби для зволоження та лікування шкіри повинен призначити дерматолог. Застосовувати їх рекомендується вранці та ввечері, за потреби - частіше.

 

Запишитесь на прием
Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.