Детально про псоріаз: фактори розвитку, симптоми, цікаві факти та поради

29 жовтня пройшов Всесвітній день псоріазу. З цієї нагоди спеціалісти Lytvynenko Clinic більш детально ознайомлять вас з перевіреною інформацією про псоріаз, фактори його розвитку, прояви та особливості діагностики. Поговоримо також про цікаві факти та поширені думки щодо цього захворювання. Тому що навколо псоріазу існує занадто багато міфів та невірних уявлень, що негативно впливають на хворих - не менше, ніж сама хвороба. Тож давайте розбиратися.

Що таке псоріаз

Псоріаз – це хронічне неінфекційне захворювання шкіри, що проявляється появою загрубілих, почервонілих ділянок, вкритих сріблястими лусочками та припухлостями. На уражених ділянках з’являються свербіння і біль. При псоріазі відбувається занадто швидкий поділ клітин шкіри та розвивається запалення. Для захворювання характерні: 

  • Стадійність - загострення, стабілізації та регресії.

  • Сезонність - загострення частіше спостерігаються взимку, восени та навесні, рідше - літом.

Прояви захворювання різноманітні: від декількох невеликих плям до ураження великих ділянок шкіри. Окрім шкіри можуть бути уражені суглоби, нігті та слизові оболонки. Найчастіше бляшки або висипи локалізуються на голові, ліктях, колінах, попереку та гомілках.

Псоріаз викликає:

  • Зміни на шкірі - хворих на псоріаз легко впізнати через наявність пурпурних бляшок, вкритих сріблястими лусочками.

  • Функціональну недостатність - тяжкі ураження рук та ніг, які можуть ускладнювати повсякденну діяльність, ходіння, одягання, тощо.

  • Емоційні розлади - депресія, тревога, порушення сну.

Фактори, що провокують розвиток псоріазу

Один з головних факторів, який може викликати псоріаз, - генетична схильність. За даними науковців, 60% хворих на псоріаз мають родичів, які страждали або страждають на цю хворобу. Але, не дивлячись на генетичну схильність, для розвитку хвороби необхідний вплив провокуючих або пускових факторів. Серед них:

1.   Ендокринні порушення, порушення обміну речовин.

2.   Нервове перенапруження та сильний стрес.

3.   Реакція на деякі медикаменти.

4.   Погодні умови, особливо низька температура.

5.   Надмірна вага.

6.   Надмірне вживання алкоголю.

7.   Хронічні запальні захворювання.

8.   Деякі інфекційні захворювання.

9.   Зміни в імунній реактивності організму.

10. Травми та різноманітні ушкодження шкіри.

Цікаво те, що жоден з цих факторів – ні самостійно, ні в комбінації з іншими факторами – не є причиною розвитку псоріазу, і, на сьогодні достеменно не відомо, який з вищеперерахованих факторів зіграє основну роль та стане “винуватцем” розвитку захворювання.

 Якщо хвороба, на жаль, з’явилася, вкрай важливо встановити, які саме фактори ризику з цього списку зіграли основну роль конкретно у вашому випадку, тому що виключення цих факторів ймовірно зменшить або повністю знищить прояви псоріазу.

У чому складність діагностування псоріазу

Діагностика псоріазу одночасно і легка, і складна. Легка, тому що досвідчений спеціаліст може встановити діагноз тільки при детальному опитуванні та огляді висипів пацієнта. Складнощі полягають у тому, що іноді псоріаз може маскуватися під інші захворювання шкіри.

Існуть як мінімум два десятки розповсюджених шкірних захворювань, які можуть імітувати псоріаз:

-       дерматит;

-       грибкові інфекції;

-       хронічний та підгострий червоний вівчак;

-       червоний плескатий лишай;

-       фунгоїдна гранулема;

-       пітиріаз;

-       хвороба Боуена;

-       парапсоріаз;

-       вторинний сифіліс тощо.

Щоб виключити вірогідність іншого захворювання, діагностику та лікування треба довіряти лише кваліфікованим спеціалістам. 

Факти про псоріаз

1. Від псоріазу страждає близько 3% населення земного шару, з однаковою частотою серед представників різних рас та національностей.

2. Псоріаз – це неінфекційне захворювання, яке не передається ані при спілкуванні, ані при потисканні руки, ані при переливанні крові.

3. Псоріаз – це не тільки шкірна хвороба, як вважалося раніше, а системна патологія, з ураженням суглобів, нігтів та слизових оболонок.

4. Ніхто не застрахований від появи псоріазу. Захворювання може з’явитися у кожної людини будь-якої статі у будь-якому віці.

5. На псоріаз хворіють також багато знаменитостей, наприклад, Брітні Спірс, Камерон Діаз, Кім Кардаш’ян та інші.

6.  Більшість пацієнтів стикається з ним вперше у віці до 20 років і він веде себе агресивніше у саме у молодих: чим раніше захворіла людина, тим більше вірогідність, що псоріаз буде перебігати тяжко та з частими загостреннями.

7.  Псоріаз є причиною низької якості життя у 60% хворих, аж до розвитку тяжких депресій, соціальної ізоляції та думок про самогубство.

8.  Хворобу не можна вилікувати раз на все життя, але сучасні методи та підходи до лікування дозволяють значно зменшити її прояви та тримати псоріаз під контролем.

Поради хворим та не хворим на псоріаз

Якщо ви страждаєте на псоріаз, хочемо вас підтримати - ефективне лікування існує. Припиніть вірити шарлатанам, ворожкам та чудо-засобам з Інтернету, бо вони збагачуються на вашому страху та незнанні. Натомість навчіться жити з захворюванням за допомогою грамотного дерматолога.

Якщо ви не хворі на псоріаз, не жахайтеся - захворювання не заразне. Пам’ятайте: ніхто не застрахований, тому не треба відгороджуватися від хворих - вони потребують вашої підтримки.

 

 

 

Запишитесь на прием
Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.