Вроджені невуси: чи існують ризики переродження та необхідність видалення?

Одразу хочемо заспокоїти наших читачів: вроджені невуси (ВН) є доброякісними утвореннями, які мають мінімальний ризик переродження у меланому! Ризик злоякісного переродження клітин ВН порівняний з ризиком, який мають звичайні родимки (які придбані з віком під дією ультрафіолетового випромінювання).

Єдиний вроджений невус з підвищеним ризиком переродження - це гігантський невоклітинний меланоцитарный невус, особливо якщо він розташований в ділянці волосистої частини голови і є проявом рідкісного синдрому нейрокутанного меланоза (НМ). НМ також характеризується такими неврологічними симптомами як головний біль, втрата свідомості, епілепсія.

Справа в тому, що меланоцити за походженням є клітинами нервової системи, і розвиток цього синдрому пов'язано з порушенням міграції нервових клітин та їх закладення в оболонках головного мозку. На МРТ в оболонках головного мозку виявляються вогнища меланозу.

Тому у всіх інших випадках немає сенсу в надмірному захисті невуса від сонячного випромінювання. 

Наші дерматологи наголошують:

1. ВН не можна заклеювати пластиром під час перебування на сонці. Цим ми подразнюємо шкіру і створюємо парниковий ефект.

2. Необхідно користуватися сонцезахисними засобами, але не тільки поряд з невусом, а й на інших ділянках шкіри. Там також є пігментні клітини-меланоцити, які можуть переродитися під впливом ультрафіолету.

Чи потрібно видаляти вроджені невуси?

Якщо невус великий або розташовуються в естетично важливих зонах, часто батьки вибирають агресивну тактику лікування. Хоча дитина фактично здорова, але її батьки дуже комплексують. Дорослі розглядають ВН як серйозний природжений дефект, який викликає огиду, неприйняття та іноді навіть служить єдиною причиною відмови від дитини. Це серйозна соціальна проблема.

Порада: сім раз відміряй, а раз відріж. Хірургія у ранньому дитячому віці має ризики, пов'язані із застосуванням загальної анестезії, і також може призвести до серйозних функціональних порушень, які у дорослому житті будуть турбувати людину не менше, ніж сам невус. Оперативне втручання як варіант вирішення проблеми варто розглядати тільки при гігантських невусах, причому слід вибирати спеціалізовані методики, такі як балонна експандерна пластика.

За кордоном існує прекрасна тактика - невус залишають до повноліття, для того, щоб потім дитина вирішувала сама, заважає він їй чи ні. Або принаймні треба дочекатися до 9-10 років, коли можна буде видалити ВН під місцевою анестезією.

Рекомендована тактика:

  • Спостереження. Невуси не є небезпечними в плані переродження, тому у більшості випадків ми радимо спостерігати за можливими змінами.
  • Видалення, якщо невус перебуває в складній анатомічної зоні і заважає звичайному функціонуванню органу (наприклад, знаходиться в кутку ока і заважає нормальному зору).

Порада: якщо у Вашої дитини вроджений меланоцитарний невус, але ви її ніколи не приводили до профільного фахівця - дерматолога або дерматоонколога, зверніться у дерматологічний центр, який спеціалізується на даних утвореннях. Нехай лікар подивиться і визначить, що це вроджений невус, який не має ніяких дерматоскопічних ознак атипії та дисплазії. Можна зберегти знімок невуса і зафіксувати його структуру.

Рекомендована тактика: плановий огляд 1 раз на рік, як і для будь-якої людини з множинними придбаними невусами. Більш часті огляди у доктора можливі, якщо він вважає, що саме у вашому випадку потрібно регулярне ретельне динамічне спостереження.

Важливо! Досвічений дерматолог завжди може сказати, чи вроджений невус у дорослого пацієнта та дати поради у Вашому випадку.

 

Запишитесь на прием
Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.