Вроджені невуси: що ви не знали, у чому помилялися і що маєте знати

Будь-які утворення на шкірі у дітей завжди дуже хвилюють батьків. А що говорити, якщо дитина з одним з них народилася. У цій статті спеціалісти Lytvynenko Clinic розкриють проблему, яка занепокоює багатьох батьків, - вроджені невуси. Поговоримо про особливості вроджених невусів, а також розглянемо популярні міфи та розвінчаємо іх.

Що таке вроджені невуси

Це вроджені утворення на шкірі, що складаються з пігментних клітин меланоцитів, та виникають на шкірі ще на етапі ембріонального розвитку дитини. Під впливом різних факторів відбувається порушення міграції меланоцитів, внаслідок чого вони неправильно розподіляються у шкірі та накопичуються у певній ділянці, ніби «гнізда».

Які вони бувають за розміром? 

Розрізняють маленькі, середні та гігантські невуси. Розміри маленьких не перевищують 1,5 см, середні вроджені невуси бувають від 1,5 до 20 см. Гігантські ВН мають великі розміри (понад 20 см) та іноді займають цілу анатомічну ділянку.

У чому різниця між ВН та звичайними родимками?

1. Дитина народжується з ВН, або невус може проявитися через пару тижнів після народження. А звичайні родимки з'являються протягом життя під впливом ультрафіолету.

2. Як Ви вже зрозуміли, часто ВН мають більший розмір, ніж звичайні родимки.

3. Можуть злегка підвищуватися над рівнем шкіри.

4. Часто мають шорстку або оксамитову поверхню, рідше - неоднорідну вузлову консистенцію.

5. Мають чіткі межі.

6. Зазвичай ВН сильно пігментовані (мають темний колір).

7. Дуже часто ВН покриті волоссям, яке помітне одразу при народженні або з'являється в процесі росту дитини.

8.Через те, що меланоцити мають властивість стимулювати волосяний фолікул, волосся в невусі більш товсте, темніше і росте швидше, ніж на інших ділянках шкіри.

9. ВН можуть мати сателіти - цятки, які оточують великий невус; іноді невус сам складається з великого числа сателітів.

Важливо знати! Невуси ростуть разом з дитиною, збільшуючись у розмірі не самі по собі, а пропорційно до росту тіла та анатомічної ділянки. 

Міфи про вроджені родимки у дітей

Навколо ВН існують безліч міфів та хибних уявлень. Страх батьків та їх неправильна поведінка отруюють життя родини та погано впливають на дитину. Давайте перерахуємо найбільш розворсюджені міфи та почнемо їх спростовувати разом з лікарями-дерматологами Lytvynenko Clinic.

Міфи про вроджені родимки:

1. ВН є стигмою або ознакою того, що в організмі все добре, погано або того, що людина має надзвичайні здібності. 

✅ Ні, це не так.

2. ВН передаються у спадок. 

✅ Не завжди. Іноді може спостерігатися генетичний зв'язок (батьки також мають такі родимки), але не завжди вони спостерігаються в одному й тому самому місці. 

3. ВН мають великий ризик переродження у злоякісну пухлину.

✅ Ні, більша частина вроджених невусів - це доброякісні утворення з мінімальним ризиком переродження в меланому або іншу пухлину.

4. ВН не можна видаляти. Це призведе до переродження або змінить карму.

✅ ВН можливо видалити при бажанні. Окрім косметичного результату, це ні на що не вплине і ні до чого поганого не приведе. Не бажаним результатом може бути утворення рубця, який притаманний усім видаленням. Але якщо зробити все правильно, то негативних наслідків можна не остерігатися. І долю це не змінить.

5. ВН потрібно фанатично захищати від зовнішніх впливів. Наприклад, не можна травмувати, не можна займатися активними видами спорту - грати в футбол, кататися на велосипеді, тощо.

✅ Це безпідставні хвилювання, все це робити можна.

6. ВН потрібно захищати від УФ-випромінювань через ризик переродження. Деякі люди навіть заклеюють невус лейкопластирем під час перебування на сонці.

✅ Це неправильно, така поведінка погіршує стан шкіри у ділянці невусу.

7. ВН не можна мити і терти мочалкою, не можна торкатися руками. 

✅ Можна, і навіть потрібно!

Правдива інформація про вроджені невуси

Тепер ми більш детально зупинимося на правдивих фактах щодо вроджених невусів та відповімо на важливі питання, як жити з вродженим невусом, як до нього відноситися та чого боятися.

Невусні клітини (або скупчення меланоцитів) знаходяться не на поверхні шкіри, а у її більш глибокому шарі - дермі. Вони розташовуються щільними гніздами, в наслідок чого Ви відчуваєте, що структура шкіри зверху невуса змінена: вона шорстка, горбиста ів порівнянні з рештою шкірою. “Чому”, - запитаєте Ви? Уявіть горошину і матрац - матрац завжди вище, ніж захована в глибині нього горошина.

Але! Важливим є те, що верхній шар шкіри (епідерміс) ніяк не змінений, він такий, як і на інших ділянках шкіри. Особливість епідермісу - постійне і безперервне оновлення, коли одні клітини злущуються, а місце старих займають нові. Цей процес називається кератинізацією. 

За рахунок того, що поверхня шкіри над невусом не гладка, а горбиста, в загибах (інвагінаціях) епідермісу скупчуються рогові лусочки, які не відлущуються, внаслідок чого відбувається ущільнення кератинового шару. 

Таким чином порушується процес кератинізації або відлущування і формується гіперкератоз - невуси стають шорсткими на дотик. І якщо невус «берегти» і боятися його мити, то він покривається шаром клітин, які не відлущилися - гіперкератозом. Це призводить до серйозного дискомфорту - пацієнта турбує сухість шкіри і свербіж.

Дерматологи Lytvynenko Clinic рекомендують 4 правила життя з вродженим невусом:

1. З точки зору очищення шкіри, до невусу варто ставитися як і до всієї шкірі - мити м'якою мочалкою з миючими засобами (звичайно, терти пемзою не треба :).

2. Ставитися до ВН необхідно як до звичайної шкірі з точки зору механічних впливів: можна торкатися, чесати, займатися спортом, користуватися рюкзаком у ділянці невуса, тощо (натирати, звичайно, не бажано, як і будь-яку іншу шкіру).

3. Доведено, що травматизація родимок не призводить до переродження! Тому, якщо дитина травмувала, здерла шкіру на невусі і з’явилася кров - необхідно діяти, як і зі звичайною раною, використовуючи стандартну обробку зеленкою та бетадином. Якщо травмована ділянка не загоюється 2-3 дні, тоді  необхідно звернутися до дерматолога.

4. В якості догляду за шкірою потрібно використовувати професійні зволожуючі засоби (емольєнти), які Вам порадить Ваш дерматолог. Також можна використовувати зволожуючий засіб з 5-10% сечовиною (кератолітики), які допоможуть поліпшити процеси відлущування - тоді невус буде м'яким, не сухим, зволоженим, буде менше дискомфорту, свербежу, що призведе до меншої схильності до травматизації та зачіпання.

 

 

 

Запишитесь на прием
Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.